Prymicje ks. Aleksego Stasiaka

W pierwszą niedzielę czerwca ks. Aleksy Stasiak odprawił w Konkatedrze Mszę św. prymicyjną. Syn naszej parafii, ks. Aleksy na swoim obrazku prymicyjnym zamieścił fragment z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny”.

Uroczystość prymicyjna rozpoczęła się w południe na plebani, gdzie ks. Prymicjant otrzymał błogosławieństwo od swojej Matki. W uroczystej procesji do Konkatedry przy bijących dzwonach uczestniczyły poczty sztandarowe, kapłani i bliscy ks. Aleksego Stasiaka.

Homilię wygłosił ks. prał Tomasz Ilski – proboszcz parafii Konkatedralnej w latach 2007-2015. To właśnie za czasów ks. Ilskiego, ks. Aleksy wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. W homilii ks. Tomasz mówił o wielkich kapłanach polskiego Kościoła. Nawiązał do patrona Ostrowskiej Konkatedry, św. Stanisława, który oddał życie broniąc słabszych. Wymienił wielu innych kapłanów, którzy w różny sposób walczyli o Polskę. – Abp Baraniak, niezłomny żołnierz Kościoła. To Karol Wojtyła mówił, że gdyby nie jego postawa, Kościół Polski nie pozostałby takim Kościołem jaki jest. Ks. prał. Ilski zwrócił się do neoprezbitera – To bogactwo polskiego Kościoła wpisuje się w twoje życie, księże Aleksy. To bogactwo ducha, ale bogactwo cierpienia i krwi. Zostałeś włączony w rzeczywistość, która staje się ofiarą w służbie, godnością, drogą wiodącą do nieba. Kapłan nawiązał do słów zawartych w obrazku prymicyjnym. – Na Twoim obrazku prymicyjnym umieściłeś słowa z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Bez miłosierdzia Kościół zatraciłby swoją tożsamość. My wszyscy zatracilibyśmy swoją tożsamość. Przed tobą wielce szlachetne zadanie, by walczyć o człowieka – powiedział ks. Ilski. – Trzeba, żebyś był księdzem, który widzi biedę człowieka i chce się z nią zmierzyć. Tu nie tylko chodzi o biedę materialną. Bo jak nie wiedzieć zranień i zniewoleń dokonywanych przez ideologię, przez tzw. poprawność obyczajową czy polityczną. Człowiek jest zniewalany przez cywilizację śmierci – mówił kapłan. – W setną rocznicę odzyskania niepodległości i w czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zostałeś powołany do kapłaństwa, byś trwał w Kościele Chrystusowym. Twoim mottem jest Bóg i nasza Matka Maryja. Niech ci też towarzyszy zawołanie kard. Saraha „Bóg, albo nic” – życzył neoprezbiterowi ks. prał. Tomasz Ilski.

Specjalne życzenia złożyli prymicjantowi przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych. – Życzymy Ci byś mógł nas karmić Jego Słowem i Ciałem napełniony łaską, z duchem żaru Bożej miłości, żaru ognia, którego nic nie ugasi – tym żarem rozpalaj serca dla Chrystusa – mówili przedstawiciele Kręgu Biblijnego. – Drogi księże Aleksy, szedłeś nie raz nie dwa, jako pielgrzym do Maryi, nie tylko idąc, ale także służąc talentami, jakie Pan Ci dał. Dziękujemy dziś Panu Bogu, że wybrał sobie spośród nas Ciebie. (…) Aleksy, prowadź ludzi do świętości i sam bądź świętym kapłanem, świętym człowiekiem – życzyła grupa Zielona Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Szczególne życzenia złożył proboszcz ostrowskiej Konkatedry, ks. kan. Krzysztof Nojman. – Te dni, które teraz przeżywasz są przepełnione dla ciebie wielkim szczęściem i radością, którą nosisz w swoim sercu. Warto do tego wracać w życiu kapłańskim, szczególnie wtedy, kiedy będzie trudno, ciężko, może jakieś zwątpienie się pojawić. Warto wracać, gdyż to, co teraz przeżywasz będzie ci zawsze dawało wielką siłę w życiu kapłańskim – mówił ks. Proboszcz. – Życzę Ci, żebyś wtedy, kiedy będzie ci trudno, abyś zawsze zwracał się do Boga takim prostym wezwaniem „Jezu, Ty się tym zajmij” – życzył ks. Nojman.

Ks. Aleksy z kolei podziękował najpierw Panu Bogu, później kapłanom, których spotkał w swoim życiu, najbliższym i wszystkim gościom za obecność.

Na zakończenie uroczystości ks. Aleksy Stasiak udzielił wszystkim specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego. Błogosławieństwo jest szczególnie uroczyste i osobiste. Prymicjant nakłada ręce na głowę, każdego, kto do niego podchodzi i wymawia słowa błogosławieństwa.

Podczas Eucharystii zaśpiewał Chór Konkatedralny pw. św. Grzegorza pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Podczas Mszy św. obecny był ks. prał. Alfred Mąka, ks. prał. Tomasz Ilski, ks. prał. Adam Modliński – proboszcz Katedry Kaliskiej – miejsca praktyk diakońskich neoprezbitera, ks. prał. Henryk Orszulak, ks. kan. Krzysztof Nojman, ks. Marcin Załężny – Ojciec Duchowny, ks. Eugeniusz Krawczyk, ks. Stanisław Trzeciak, ks. Mateusz Setecki, ks. Paweł Wczesny, ks. Jakub Rachwalski, ks. Dariusz Kuliński, diakoni, klerycy, siostry zakonne – s. Elżbietanki, s. Klaryski-Kapucynki, s. Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi z Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Prymicje ks. Aleksego Stasiaka
« z 9 »
Scroll to Top
Skip to content