Spotkanie z rodziną ks. Śmigielskiego

W piątek 21 czerwca do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechała rodzina ks. Walentego Śmigielskiego, byłego proboszcza i budowniczego zespołu budynków Konkatedralnych. Podczas wizyty, m.in. zwiedzili plebanię i kościół, nawiedzili cmentarz i odbyli spotkanie genealogiczne.

Wizyta u starosty Pawła Rajskiego | fot. Janusz Grzesiak

Wizyta rodziny ks. Walentego Śmigielskiego rozpoczęła się od spotkania ze Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim, który współfinansował publikację książki „Wspomnienia z kulturkampfu”. Koordynatorem odwiedzin była Małgorzata Juda-Mieloch, która zaprowadziła gości do I Liceum Ogólnokształcącego mijając po drodze Konwikt Arcybiskupi, Dom Katolicki, Areszt Śledczy, Konkatedrę i pomnik kard. Ledóchowskiego przedstawiając historię tych miejsc. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z proboszczem parafii Konkatedralnej ks. kan. Krzysztofem Nojmanem. Ks. Proboszcz oprowadził krewnych ks. Walentego po plebani, w której mogli zobaczyć tron ufundowany ks. Śmigielskiemu z okazji jego 25-lecia posługi kapłańskiej przez parafian ostrowskich. Zwiedzili również Konkatedrę, gdzie w ołtarzu MB Częstochowskiej znajdują się witraże ufundowane przez budowniczego kościoła oraz tablica pamiątkowa. Rodzina nawiedziła również cmentarz parafialny przy ul. Limanowskiego, na którym spoczywa ich stryjeczny dziadek, proboszcz parafii w okresie 28.12.1893 – 03.03.1906. Udali się również na Stary Cmentarz, który jest ważnym miejscem w historii miasta.

Głównym punktem przyjazdu rodziny ks. Walentego było spotkanie genealogiczne w dużej Sali Domu Katolickiego i przekazanie pamiątek po byłym proboszczu. Na początku spotkania Małgorzata Juda-Mieloch przypomniała promocję książki „Wspomnienia z kulturkampfu”, która miała miejsce w tym samym miejscu 10 maja 2018 r. i stała się zalążkiem tej wizyty.

Głos zabrała wnuczka stryjeczna ks. Walentego Śmigielskiego Halina Śmigielska-Schmunde, która wyraziła ogromną radość w imieniu rodziny za gościnę. Na ręce ks. Proboszcza Krzysztofa Nojmana przekazała pamiątki rodzinne po budowniczym Ostrowskiej Konkatedry, tj. fotografie oraz srebrny talerz będący pamiątką 25-lecia kapłaństwa ks. Śmigielskiego. – Zdjęcia z końca XIX, początku XX wieku postanowiliśmy przekazać ks. Proboszczowi. Fotografie dotyczą Ostrowa, a konkretnie naszego ojca, który jako dziecko bywał ze swoją matką u stryja, ks. Walentego Śmigielskiego, z wizytą rodzinną. Postać ks. Śmigielskiego w rodzinie była otoczona wielką estymą, był autorytetem – mówiła Halina Śmigielska-Schmunde. Przekazała, że w wyniku zawieruchy wojennej część pamiątek zaginęła. – Oprócz zdjęć zachował się srebrny talerz, bardzo ozdobny, który to ks. Walenty otrzymał, tak przypuszczamy, od rodzeństwa na 25-lecie swojego kapłaństwa. Stwierdziliśmy, że on powinien wrócić do miejsca, gdzie ks. Śmigielski żył, był znany, tu jest pochowany i tu są dzieła jego życia – zaznaczyła.

Na jednym z przekazanych zdjęć widnieje matka ks. Walentego, Zofia Ignaszewska-Śmigielska. Na kolejnym matka z bratankami i bratanicą ks. Śmigielskiego na tle nowo wybudowanego probostwa. W przekazanych  fotografiach jest również portret proboszcza parafii, a także zdjęcie rodzinne, na którym dostrzec można drugi kościół, który stał obok dzisiejszej świątyni.

Pani Halina przedstawiła genealogię rodziny. Ks. Walenty miał czworo braci i dwie siostry. Jedna z sióstr, Jadwiga, była gospodynią na probostwie. Wraz z nimi zamieszkała, będąc w podeszłym wieku, matka. Matka proboszcza Konkatedry zmarła w Ostrowie i tutaj została pochowana.

W rodzinnej tradycji dzieci noszą imiona po swoich krewnych. – Nasz najmłodszy brat Kazimierz ma na drugie imię Walenty. Ja mam drugie imię Jadwiga, po naszej ciotce. Brat najstarszy ma na imię Michał po dziadku. Te imiona się przewijają w naszym rodzie – mówiła Halina Śmigielska-Schmunde.

Wizyta rodziny  byłego proboszcza parafii była efektem wydania publikacji „Wspomnień z kulturkampfu” autorstwa ks. Walentego Śmigielskiego. Książka wydana w 2018 roku przez wydawnictwo Republika Ostrowska oraz parafię Konkatedralną pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, dofinansowana ze środków powiatu ostrowskiego, spotkała się z dużym rozgłosem nie tylko regionie. Artykuł o książce ukazał się w Gościu Niedzielnym, który czyta rodzina ks. Śmigielskiego. – Informacja o tej książce ukazała się w Gościu Niedzielnym. Jesienią zeszłego roku postanowiliśmy, że ja się odezwę do wydawcy, państwa Mielochów. Od tego momentu zaczęłam myśleć, co by tu zrobić i kiedy się spotkać. Stąd dzisiejsza nasza obecność w Ostrowie. Jesteśmy wdzięczni ks. Proboszczowi Krzysztofowi, że nas ugościł i pani Małgorzacie, że mogliśmy pozwiedzać, oprócz probostwa i zabudowań, różne obiekty i miejsca historyczne miasta ­– powiedziała Halina Śmigielska-Schmunde.

Rodzina ks. Walentego przekazała na ręce wydawcy „Wspomnień z kulturkampfu” drzewo genealogiczne rodu, które można wykorzystać w dalszych badaniach.

W spotkaniu genealogicznym uczestniczył ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, rodzina ks. Walentego Śmigielskiego, wydawca książki Tomasz Mieloch wraz z żoną Małgorzatą Juda-Mieloch, poseł a zarazem historyk Tomasz Ławniczak, radny powiatowy Andrzej Leraczyk, historycy i genealodzy oraz zainteresowani historią parafii Konkatedralnej.

Ostatnim punktem odwiedzin była Msza św. w Konkatedrze.

Spośród rodziny ks. Walentego do Ostrowa przyjechały dzieci Mieczysława Śmigielskiego, który był bratankiem budowniczego konkatedry: Maria Śmigielska-Niemczyk, Michał Śmigielski z żoną Marią, Halina Śmigielska-Schmude, a także córka bratanka Felika: Jadwiga Klój. Obecny był również ks. Adam Sikora (brat żony Michała Śmigielskiego) oraz Jan Niemczyk (przyjaciel rodziny). Na spotkanie genealogiczne przybyła wnuczka Julianna i zięć Haliny Śmigielskiej Schmude.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Spotkanie z rodziną ks. Śmigielskiego
« z 3 »
Skip to content