Pasterka w Konkatedrze

– Przychodzimy, aby otworzyć serca na Jezusa, aby nie tylko urodził się tu, tak jak w stajence, ale by urodził się w każdym sercu, w każdym z nas, abyśmy Go mogli zabrać do naszych domów – mówił na początku Eucharystii ks. kan. Adam Kosmała. Pasterka rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim, upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

W homilii ks. Proboszcz wspominał czasy przeżywanych świąt w domu rodzinnym. Mówił, że był to czas wyjątkowy, który wydawał się bardziej szczęśliwy niż dziś. – Co sprawiało, iż wtedy byliśmy bardziej szczęśliwi. Czego dzisiaj brakuje wielu osobom i rodzinom, że są smutni i nieszczęśliwi – zastanawiał się kapłan. Jako jedną z przyczyn wskazywał brak czasu, który człowiek traci przez nadużywane telewizji i Internetu, czego efektem jest brak czasu poświęcanego drugiemu człowiekowi. – Mieć dla drugiego człowieka czas – to jeden z najpiękniejszych Bożych Darów na Ziemi – mówił ks. Proboszcz Adam Kosmała. Podkreślał, że człowiek otrzymuje od Boga tyle czasu ile potrzebuje do wykonania Bożego Planu. – Tracimy, marnujemy wiele czasu na to, czego Bóg nie chce – zaznaczył kapłan. Zachęcał wiernych, by spróbowali pomodlić się do Ducha Świętego i ułożyli plan dnia. – Słuchając w sercu, rozeznać i napisać sobie plan na następny dzień, godzina po godzinie, uwzględniając swoje obowiązki, spotkanie z Jezusem na modlitwie i to, co podpowiada nam Bóg w sercu, także to, o której godzinie i komu mam ofiarować jutro czas – powiedział ks. Adam, dodając, że następnego dnia rano, ponowne pomodlić się do Ducha Świętego. Polecał, by uczyć się tego do czasu, aż uda się ten plan zrealizować.

Na zakończenie homilii ks. Proboszcz złożył życzenia. – Życzę Wam Drodzy Parafianie naszej Konkatedralnej parafii w Ostrowie Wielkopolskim oraz waszym rodzinom i wszystkim bliskim naszemu sercu, abyśmy potrafili w nowym roku ofiarować drugiemu człowiekowi, szczególnie dar swojego czasu. Niech każdy z nas odczuje w swoim życiu te piękne i prawdziwe słowa, iż większa radość jest w dawaniu aniżeli w braniu. Wszystkim z serca życzę zdrowych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia – życzył ks. Adam Kosmała.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Pasterka w Konkatedrze 2021
Scroll to Top
Skip to content