Ks. Jędrzej Grobelny odprawił Mszę św. w Konkatedrze

W sobotę 28 maja ks. neoprezbiter Jędrzej Grobelny, który przed tygodniem przyjął święcenia kapłańskie, odprawił w Konkatedrze uroczystą Mszę św., tzw. sekundycję. Na obrazku prymicyjnym zamieścił fragment z Psalmu 115 „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu Imieniu daj chwałę”. 

Homilię wygłosił ks. Michał Ostafiński, w której szukał odpowiedzi na pytanie, czy dzisiejszy świat potrzebuje kapłanów. Przywołał badania, według których dziś kapłan nie cieszy się zaufaniem publicznym. – Świat potrzebuje kapłanów, ale nie byle jakich, nie potrzebuje księży na pół gwizdka. Świat potrzebuje księży świętych, bo ksiądz może dać światu to czego nikt inny dać nie może. To czego nie jest w stanie dać psycholog, lekarz, to czego nie jest w stanie dać żaden inny zawód świata – podkreślił kapłan. Odwołując się do słów Benedykta XVI wskazał, że dla świętego księdza są dwa podstawowe zadania: słowo i sakrament. – Księże Jędrzeju, pamiętaj, że ludzi których spotkasz będą przede wszystkim wsłuchiwać się w twoje słowo, choć możesz sobie z tego nie zdawać sprawy. Najgorzej jeśli to słowo, które będziesz wypowiadał z ambony nie będzie się pokrywało z twoim życiem – zaznaczył ks. Michał, zachęcając ks. Neoprezbitera, by słowo, które będzie wypowiadał stawało się rzeczywistością. – Sakrament, to jest coś czego ksiądz nie jest w stanie dać sam od siebie. My nie jesteśmy twórcami sakramentu, a jedynie go przekazujemy. Czynimy to co nie pochodzi od nas, tylko to co pochodzi od Innego przez wielkie I – mówił dodając, że kapłan jest jedynie posłannikiem. Dawał również wskazówki młodemu księdzu, zachęcając do bycia świętym kapłanem. – Bądź świętym kapłanem, który oddaje chwałę Bogu – zakończył ks. Michał.

Na zakończenie głos zabrał ks. Proboszcz Adam Kosmała, który podziękował ks. Jędrzejowi za 9 miesięcy posługi. – Widzieliśmy cię tak często w kościele w różnych posługach tu w kościele, szkole, we wspólnotach, na pielgrzymkach. Dziękuję za twoją modlitwę, wiarę, świadectwo, twoje wsparcie parafii. Dziękuję za ofiarowany piękny Mszał, który jest darem dla parafii. Niech Cię Pan Jezus prowadzi nie tylko do Wilkowyi, ale wszędzie tam, gdzie cię będzie posyłał – mówił ks. Proboszcz.

– Dziś stoję przed wami i moje serce przepełnia wielka wdzięczność, że mnie powołał i posłał na ten rok do Ostrowskiej Konkatedry. Pierwsza parafia, więc pierwsza miłość i był to piękny czas, za który chciałbym dzisiaj Panu Bogu i każdemu z was podziękować – mówił ks. Jędrzej.

Przed udzieleniem błogosławieństwa prymicyjnego życzenia złożyli przedstawiciele grup duszpasterskich

Wspólnie z ks. neoprezbiterem Jędrzejem modlił się ks. Adam Kosmała, ks. Artur Filipiak, ks. Jakub Karpisiewicz i ks. Krzysztof Raj. Uroczystość uświetnili Seniorzy Chóru Męskiego ECHO pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Sekundycje ks. Jędrzeja Grobelnego
Skip to content