Koncert organowo-wokalny Studium Organistowskiego

W pierwszą niedzielę lipca w Konkatedrze odbył się koncert organowo-wokalny w wykonaniu słuchaczy i wykładowców Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu, na które zaprosił dr Krzysztof Niegowski – dyrektor Studium.

Na początku koncertu zgromadzonych w świątyni powitał ks. Proboszcz Adam Kosmała. – Cieszę się, że na drodze swoich koncertów również zapragnęli zaśpiewać i zagrać w naszej Konkatedrze – mówił ks. Adam. – Niech to słuchanie będzie naszą modlitwą, naszym otwarciem na przestrzeń Bożą. Wykonawcami będą słuchacze i wykładowcy Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu. Ten rok był szczególnie obfity w wydarzenia dla naszego Studium. W tym roku mieliśmy dwanaście dyplomów, dwanaście osób kończyło to Studium. Jeszcze czekają nas trzy dyplomy, w tym jeden w Houston w Stanach Zjednoczonych – mówił dyrektor Studium dr Krzysztof Niegowski. – Koncert będzie składał się z dwóch części. Pierwsza to utwory europejskie, druga to muzyka polska – powiedział. Pierwszą część koncertu wykonali słuchacze, natomiast drugą wykładowcy i słuchacze.

Koncert rozpoczął utwór J. S. Bacha Preludium C-dur w wykonaniu Agaty Walczak. Następnie za klawiszami zasiadł Jakub Zagórski, który wykonał dwa utwory: J. S. Bach Jesus bleibet meine freude oraz Boelmann Introdukcja z suity gotyckiej. Jako trzecia za organami zasiadła Eleonora Kline, która wykonała kompozycję Boelmanna Modlitwa z suity gotyckiej oraz Toccata z suity gotyckiej. Druga część koncertu to muzyka polska i wykonana przez Eleonorę Kline kompozycja Krzysztofa Niegowskiego Kuszenie. Za konsolą zasiadł Piotr Mierniczak, który wykonał utwory Chorał ,,Ptaczcie dzisiaj” nieznanego autora (Warszawska tabulatura organowa) oraz Euga Primi toni również nieznanego autora (Warszawska tabulatura organowa). Dyrektor Studium wykonał swoją kompozycję Polonez ,,Hymnum gloriae tuae canimus” oraz Michała Lorenza Ave Maria przy śpiewie Patrycji Kliber.

Podczas koncertu zaprezentowane zostały dwa prawykonania. Premierowo wybrzmiał utwór dedykowany Słudze Bożemu ks. Kazimierzowi Rolewskiemu pt. Apostoł wielkiej dobroci napisany i zagrany przez Krzysztofa Niegowskiego przy śpiewie Patrycji Kliber. Drugim i zarazem wieńczącym koncert prawykonaniem był śpiew chóralny W naszych sercach Panie pod dyr. Dominika Drożdżyńskiego w wykonaniu zespołu wokalnego Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu. Wcześniej chóralnie zaśpiewano również utwór z Taize, J. Berthier Bless the Lord my soul (Wielbić Pana chcę) pod dyr. Eleonory Kline.

– Niech Pan Bóg błogosławi, niech zawsze was prowadzi nie tylko na te bliskie miejsca gry i śpiewu, ale i na całym świecie – dziękował ks. Proboszcz Adam Kosmała. – Dziękujemy za gorące przyjęcie, za bycie z nami i tę chwilę modlitwy – powiedział dr Krzysztof Niegowski, który na zakończenie przedstawił wszystkich wykonawców.

Po zakończeniu koncertu można było zakupić płyty z utworami w wykonaniu Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Koncert organowo-wokalny Studium Organistowskiego
Scroll to Top
Skip to content