Odpust św. Andrzeja Apostoła

Ostatniego dnia listopada w Konkatedrze została odprawiona Msza św. odpustowa ku czci św. Andrzeja Apostoła, której przewodniczył ks. Andrzej Musiał – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lubinii Małej, syn naszej parafii. – Św. Andrzej jest moim patronem z chrztu św. i jest to dla mnie łaska, że po 35 latach od prymicji w tej świątyni mogę tę Mszą św. za was sprawować – mówił w trakcie Eucharystii celebrans.

Podczas homilii ks. Andrzej Musiał zastanawiał się, co skłoniło rybaka, św. Andrzeja wraz z bratem, by poszli za Jezusem. – Z ust Jezusa usłyszeli „odtąd ludzi będziesz łowił”, będziesz rybakiem ludzi – powiedział, podkreślając, że św. Andrzej poszedł, zaufał Jezusowi i nie cofnął się, wiedząc, komu służy. – Skoro Jezus go wybrał i uczynił Apostołem, to musi całym życiem zaświadczyć o tym, że kocha Jezusa i to On jest jego mistrzem – zaznaczył ks. Andrzej. Nawiązał również do kapłaństwa, przy którym także potrzebne jest powołanie dane od Boga. – To Bóg nas wybrał, a nie my Jego – podkreślił. Ks. Musiał mówił także, że Jezus, umierając na krzyżu, dokonał zbawienia wszystkich ludzi. Zachęcał do modlitwy o powołania kapłańskie, by tak jak po Apostołach oraz po dzisiejszych kapłanach, były kolejne pokolenia kapłanów, którzy będą mogli służyć, głosząc Słowo Boże, sprawując sakramenty święte. – Modlę się też o to, by w tych nowych powołaniach zawsze Jezus był na pierwszym miejscu i w sercach – podkreślił.

Na zakończenie Mszy św. modlono się Litanią do NMP, po której w wokół kościoła przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem prowadzona przez poczty sztandarowe.

Uroczystości odpustowe zakończył śpiew „Boże, coś Polskę”.

Eucharystię wspólnie z ks. Andrzejem sprawował ks. Proboszcz Adam Kosmała, ks. Fabian Domagalski oraz ks. kan. Ryszard Muszyński – proboszcz parafii Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie. W trakcie Mszy św. przybyli również Kanonicy Kapituły Konkatedralnej ks. kan. Marcin Taisner z Przygodzic oraz ks. kan. Michał Pacyna z Granowca.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Odpust św. Andrzeja Apostoła 2023
Scroll to Top
Skip to content