Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży

W dniach 7-8 maja w Konkatedrze przebywał Krzyż Światowych Dni Młodzieży wraz z Ikoną Matki Boskiej Śnieżnej. To właśnie te symbole będą obecne za dwa lata podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Krzyż i Ikona Matki Bożej do Konkatedry Krzyż przywędrował z parafii św. Antoniego. W drodze krzyżowej ulicami miasta uczestniczyło wiele osób, które chciały uczcić Krzyż. Symbole były niesione przez przedstawicieli dwóch ostrowskich i okolicznych dekanatów. Po przybyciu do Konkatedry rozpoczęła się Eucharystia, po której wierni mogli oddać cześć symbolom Światowych Dni Młodzieży.
O godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski, natomiast o godz. 22 Msza św. dla wszystkich, którzy dźwigają swój krzyż choroby, samotności, niezrozumienia. W czwartek po porannych Mszach św. Krzyż wraz z Ikoną powędrował do ostrowskich szkół. Był to moment, gdzie młodzież mogła wspólnie modlić się i wpatrywać się w Krzyż.
Pożegnanie Krzyża zbiegło się z uroczystością odpustu parafialnego ku czci św. Stanisława. Eucharystii przewodniczył Ks. Piotr Rossa, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zakończeniu Mszy św. Symbole Światowych Dni Młodzieży odprowadzono w procesji przed Dom Katolicki: Ikonę Matki Boskiej nieśli księża natomiast Krzyż władze miasta.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r.

sdm2016


Krzyż ŚDM
Od samego początku wiernym świadkiem Światowych Dni Młodzieży jest Krzyż Roku Świętego. Podarowany młodym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, od 22 kwietnia 1984 roku stał się „żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”.
Na Krzyżu znajdują się zapisane w kilku językach słowa Jana Pawła II:

„Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży od 30 lat wędruje po całym świecie docierając do milionów serc młodych ludzi.

Ikona Matki Bożej

Od Niedzieli Palmowej 2003 roku razem z Krzyżem ŚDM wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.
Już w roku 2000 w czasie Wielkiego Jubileuszu była ona obecna na Tor Vergata podczas obchodów XV Światowego Dnia Młodzieży, a trzy lata później, 10 kwietnia 2003 r., Jan Paweł II podarował ją młodzieży, mówiąc:

„I aby pozostało zawsze widoczne, że Maryja jest potężną Matką, która prowadzi nas do Chrystusa, pragnę, by w najbliższą niedzielę młodzieży z Kolonii, razem z Krzyżem, przekazana została także ta Ikona Maryi, i by wraz Krzyżem, pielgrzymowała odtąd po świecie, przygotowując Dni Młodzieży”.

Te dwa znaki – symbol papieskiej miłości Jana Pawła II do młodych – pokonują każdego roku długą drogę, aby młodzi całego świata mogli spotkać przy nich Jezusa Chrystusa i zdać sprawę z nadziei, która w nich jest. Podczas Światowych Dni Młodzieży znaki te znajdują się w Strefie Pojednania czekając na każdego z obecnych pielgrzymów.


Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży - Droga Krzyżowa

Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży - powitanie

Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży - odpust i pożegnanie
Scroll to Top
Skip to content