I Komunia św. – 27 września

– Pierwsza Komunia święta ma sprawić, że dzieci jeszcze bardziej przylgną, w sensie duchowym, do Pana Jezusa. Że Pan Jezus stanie się dla nich jeszcze większym przyjacielem – mówił ks. Proboszcz Krzysztof Nojman podczas uroczystości I Komunii św. w konkatedrze, która z powodu pandemii koronawirusa odbyła się w ostatnią niedzielę września.

Przed Eucharystią rodzice udzielili błogosławieństwa swoim dzieciom. – Cieszymy się, że właśnie dzisiaj, serca naszych dzieci wypełni Bóg w I Komunii św. Do tej wyjątkowej i tak ważnej dla całych naszych rodzin chwili staraliśmy się jak najlepiej przygotować. Wydaje nam się, że na swój sposób i możliwości, nasze dzieci dojrzały do tego, aby w tajemnicy Eucharystii uczestniczyć w sposób pełny – mówili przedstawiciele rodziców na początku Mszy św..

W homilii ks. Proboszcz mówił o ważnej roli rodzica w życiu dziecka. – Wszystko spoczywa tak naprawdę na rodzicach. To właśnie wiara rodziców przyprowadza ich do Kościoła. To wiara rodziców sprawia, że pragną ochrzcić swoje dziecko. Bardzo ważne jest, aby tę wiarę w sercu swojego dziecka rozwijać i pogłębiać. To jest podstawowe zadanie rodziców, aby o tym nie zapomnieć – podkreślał kapłan. Zaznaczył, że przyprowadzenie dziecka do I Komunii św. jest dowodem starań, by tą wiarę przekazać. – Moment I Komunii św. jest pewnym etapem. Na I Komunii św. ten rozwój wiary w życiu dzieci nie może się zakończyć. I Komunia św. ma sprawić, że dzieci jeszcze bardziej przylgną, w sensie duchowym, do Pana Jezusa. Że Pan Jezus stanie się dla nich jeszcze większym przyjacielem – powiedział ks. Krzysztof. Zachęcał rodziców, by przychodzili z dziećmi na niedzielną Mszę św., by pamiętali o sakramentach świętych. – Proszę was, abyście o tym pamiętali, abyście dalej swoje dziecko przyprowadzali w niedzielę na Mszę św., abyście przyprowadzali swoje dziecko do konfesjonału do spowiedzi świętej, abyście dalej posyłali swoje dzieci na lekcje religii, aby zdobywały wiedzę religijną, a przede wszystkim proszę was, abyście dalej byli dla swoich dzieci prawdziwym przykładem, wzorem życia chrześcijańskiego, życia wypływającego z wiary – mówił Proboszcz konkatedry. Kapłan podkreślał, że Kościół i lekcje religii w szkole nie uczą wiary w Boga. Wiarę w Boga uczą i przekazują rodzice. Na zakończenie homilii życzył rodzicom, by byli w życiu dzieci drogowskazem, kierującym ich na drogę Bożej miłości. – Życzę wam, abyście jako rodzice mieli dużo sił, dość sił w swoim życiu, swoim sercu, aby być takimi właśnie rodzicami dla swoich dzieci. Aby być ludźmi, którzy poprowadzą, tak długo jak to będzie możliwe i się da, swoje dzieci przez życie i będą zawsze wskazywać Boga, będą wskazywać drogę Bożych przykazań, drogę Bożej nauki. Ta droga, wierzymy w to tak naprawdę, zawsze prowadzi ku prawdziwemu szczęściu i do radości – zakończył ks. Nojman.

Mszę św. sprawował ks. kan. Krzysztof Nojman, z którym modlił się ks. Marcin Kierzek, a także ks. prał. Tomasz Ilski, ks. Eugeniusz Krawczyk, o. Michał Masłowski SJ oraz diakon Lucjan Kupiec.

Do I Komunii świętej przystąpiło 62 dzieci. Trwająca pandemia sprawiła, że tegoroczna uroczystość przyjęcia I Komunii św. odbyła się w różnych terminach. Część rodziców zdecydowała się na pierwotny, majowy termin. Wówczas dzieci przystąpiły do sakramentu w dwóch dniach, w sobotę i niedzielę, w małych grupach. Pozostali rodzice postanowili, że ich dzieci przyjmą Pana Jezusa pojedynczo, w innych dniach tygodnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


I Komunia św. - 27 września
« z 5 »
Scroll to Top
Skip to content