Święcenia diakonatu

W sobotnie popołudnie w Konkatedrze wyświęconych zostało dwóch diakonów dla diecezji kaliskiej. Święceń udzielił biskup pomocniczy diecezji Łukasz Buzun.

W homilii bp Łukasz podkreślał, że diakoni otrzymując Ewangelię stają się jej posłańcami. Wymieniał czym charakteryzuje się posługa diakona, tj. odmawianiem Liturgii Godzin, udzielaniem Chrztu św., asystowaniem biskupowi i prezbiterom, czytaniem Ewangelię i intencji Modlitwy Wiernych, rozdawaniem Komunii św., asystowaniem przy zawieraniu małżeństwa, udzielaniem sakramentaliów, przewodniczeniem obrzędom pogrzebu. Podkreślał znaczenie posługi diakona i jego służebny charakter.

Bp Buzun mówił również o świadectwie, jakie powinien dawać diakon. Zachęcał, by pozwalać Bogu dać się oczyścić. – Bóg musi znaleźć sposób na nas, żeby z zakamarków duszy wymieść brud. Żeby nie było tam egoizmu, narcyzmu. Bóg oczyszcza człowieka, żebyśmy dorastali do miary miłości Chrystusowej – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zachęcał diakonów oraz zgromadzonych w świątyni, by w pełni zaufać Bogu. – Chciałbym życzyć tutaj diakonom i wszystkim zebranym, abyśmy ufali Panu Bogu, bardziej opierali się na łasce Bożej niż na własnych możliwościach, żebyśmy nosili w sobie Słowo Boże – powiedział bp Łukasz. – „Wszystko mogę w tym który mnie umacnia”, aby nasza ufność była coraz szersza i głębsza, aby tej ufności uczyła nas Matka Boża, która całkowicie zaufała Panu Bogu. Niech Matka Boża prowadzi diakonów, po drogach codzienności do prezbiteratu i dalej – zakończył bp Buzun.

Wyświęceni diakoni to Jędrzej Grobelny z parafii pw. Jana Chrzciciela w Krotoszynie oraz Patryk Ławrynowicz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Na zakończenie Eucharystii nowowyświęceni diakoni skierowali słowa wdzięczności Bogu, Matce Bożej, rodzicom, biskupowi Łukaszowi Buzunowi, rektorowi Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu ks. Marcinowi Głowińskiemu, moderatorom i wykładowcom z seminarium kaliskiego i poznańskiego, proboszczom macierzystych parafii.

Dziś, w południe, w Poznaniu święcenia w stopniu diakonatu przyjęło sześciu alumnów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, w którym tymczasowo, od października 2020 r., przygotowują się kaliscy alumni.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Święcenia diakonatu 2021
Scroll to Top
Skip to content