Adwentowe przygotowania

W niedzielę 28 listopada rozpoczniemy adwent, czas przygotowania się do przyjścia Chrystusa, czyli Świąt Bożego Narodzenia, ale i do powtórnego przybycia Syna Bożego w przyszłości. Jednym z symboli adwentu jest wieniec adwentowy. W tym roku jego przygotowaniem zajęła się młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania wraz z ks. Arturem Filipiakiem.

Wieniec adwentowy wykonywany jest z gałązek, ma oznaczać życie wieczne, jakie daje Chrystus wszystkim, którzy w Niego wierzą. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas każdej Mszy św. Zapalanie zaś świec jest też symbolem światłości, jaką jest sam Jezus Chrystus: „Jam jest światłość świata…” (J 8, 12). W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Pierwsza świeca to symbol przebaczenia – bez którego nie jest możliwy pokój. Druga jest symbolem wiary – że tylko w ramionach Boga możemy czuć się bezpiecznie. Trzecia to symbol radości – radości przymierza z Bogiem i drugim człowiekiem. Natomiast czwarta symbolizuje nadzieję – nadzieję oczekiwania. Wieniec symbolizuje jedność, duchowe przygotowanie na godne przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kolisty kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny, nie ma ani początku ani końca.

Młodzież wraz z ks. Arturem przygotowała również stroiki na wigilijny stół, które będzie można zakupić od najbliższej niedzieli. Środki ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone na powstającą przy naszej parafii świetlicę dla młodzieży.

fot. ks. Artur Filipiak


Adwentowe przygotowania
Skip to content