Dni, które zatrzymały świat – 20 lat od odejścia Jana Pawła II

Dwadzieścia lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, odszedł do Domu Ojca papież Jan Paweł II. Dziś wspominamy moment, w którym cała Polska i świat wstrzymały oddech po jego śmierci.

Jan Paweł II i Ostrów Wielkopolski

Choć Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Ostrowa Wielkopolskiego jako papież, to jednak jego obecność w historii miasta jest znacząca. W 1976 roku, jeszcze jako metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła odprawił Mszę Świętą przy Ostrowskiej Farze podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To wydarzenie zapisało się w pamięci mieszkańców i zostało upamiętnione w 2011 roku odsłonięciem pomnika Jana Pawła II, dokładnie 35 lat po tamtych wydarzeniach. Oprócz wspomnianego monumentu przy Farze, kolejne znajdują się przy kościele św. Antoniego, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz przy kościele św. Pawła Apostoła. 30 kwietnia 1997 roku Rada Miejska nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Jednym z cyklicznych wydarzeń upamiętniających Jana Pawła II jest Koncert Papieski, organizowany corocznie od 2005 roku w kościele św. Antoniego. Odbywa się on w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, stanowiąc wyjątkową okazję do refleksji nad jego nauczaniem i dziedzictwem. Dziedzictwo papieża Polaka jest obecne także w edukacji. Szkoła Podstawowa nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim nosi imię Świętego Jana Pawła II. Również jedna z dzielic-osiedli Ostrowa nosi jego imię. W 2020 roku obchodzono setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji w Parafii Konkatedralnej Świętego Stanisława Biskupa Męczennika odprawiona została uroczysta Msza dziękczynna. Ponadto, Rada Miejska ogłosiła rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. Niestety, z powodu pandemii COVID-19 większość zaplanowanych wydarzeń odbyła się w ograniczonym zakresie.


Śmierć

2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, świat obiegła wiadomość o śmierci papieża Jana Pawła II. Dla Polski był to moment niezwykle bolesny – odszedł rodak, który stał się autorytetem moralnym i duchowym dla milionów ludzi na całym świecie. Po jego śmierci wielu krajach zapanowała głęboka żałoba narodowa, a kolejne dni stały się czasem refleksji i oddania hołdu papieżowi. Bezpośrednio po ogłoszeniu śmierci Jana Pawła II w Polsce zapanowała atmosfera skupienia i smutku. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosił żałobę narodową, która trwała do dnia pogrzebu papieża – 8 kwietnia. W wielu miastach, zwłaszcza w Krakowie i Warszawie, odbywały się marsze pamięci, czuwania i modlitwy. Tysiące ludzi gromadziło się na placach, w kościołach i przed telewizorami, aby wspólnie przeżywać ten trudny czas. Szczególnym miejscem stały się krakowskie Błonia i okno papieskie na Franciszkańskiej 3, gdzie w dniach żałoby zebrały się setki tysięcy ludzi, aby modlić się i wspominać papieża. Podobne wydarzenia miały miejsce także w innych miastach Polski, gdzie odbywały się uroczyste msze i czuwania.

8 kwietnia 2005 roku w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II, w którym uczestniczyły najważniejsze osoby ze świata polityki i religii. Miliony Polaków śledziły uroczystość na żywo za pośrednictwem telewizji i radia. Tysiące rodaków udało się na uroczystości pogrzebowe do Watykanu. W wielu miastach w całym kraju ustawiono telebimy, by umożliwić wspólne przeżywanie tej chwili. W Polsce odbyły się symboliczne ceremonie, m.in. bicie dzwonów w południe, minuty ciszy oraz msze żałobne. Tego dnia cała Polska wstrzymała oddech, oddając hołd swojemu papieżowi.

Śmierć Jana Pawła II wywołała głębokie refleksje na temat jego nauczania i roli w historii Polski. W kolejnych latach jego postać była upamiętniana poprzez nadawanie jego imienia placom, ulicom, szkołom oraz wznoszenie pomników. 1 maja 2011, w Święto Miłosierdzia Bożego, Jan Paweł II został beatyfikowany przez Benedykta XVI, a 27 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego kanonizowany przez papieża Franciszka.


Ostrów Wielkopolski po śmierci Papieża

Po śmierci Jana Pawła II ostrowskie kościoły wypełniły się wiernymi. W kolejnych dniach mieszkańcy składali znicze m.in. w podcieniu Konkatedry, gdzie utworzono symboliczne miejsce pamięci, oraz przy pomniku Jana Pawła II przy kościele św. Antoniego. W kościołach odprawiano Msze św., a w Ratuszu wystawiono księgę kondolencyjną. W dniu pogrzebu ulice Ostrowa Wielkopolskiego opustoszały.

Zobacz tutaj: 2005: Ostrów Wielkopolski po śmierci Papieża [dużo zdjęć]

Zdjęcia: Renata Jurowicz

Msza św. na Rynku

Wieczorem 8 kwietnia 2005 roku, po zakończeniu telewizyjnej transmisji pogrzebu z Watykanu, na ostrowskim Rynku odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojca Świętego. Przewodniczył jej ówczesny Ordynariusz Diecezji Kaliskiej bp Stanisław Napierała wraz z ostrowskim duchowieństwem. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe.

Zobacz tutaj: 2005: Tłumy mieszkańców Ostrowa wspominały na Rynku Jana Pawła II [dużo zdjęć]

Zdjęcia: Renata Jurowicz

W październiku 2005 roku, w rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową również na Rynku odprawiona została Msza św. – Ostatnie dni przed śmiercią Ojca Świętego były jego wielkim zwycięstwem. Cały świat zapędzony i zabiegany zatrzymał się i upadł na kolana. To były ogólnoświatowe rekolekcje – mówił wówczas ks. Zdzisław Gościniak, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej. W hołdzie Wielkiemu Rodakowi przed Urzędem Miejskim posadzono jodłę nazwaną Jodłą Jana Pawła Wielkiego.


Film – wspomnienia

W 2020 roku temu z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne udostępniło film dokumentalny pt. „Jan Paweł II bliżej nas”. Jest to materiał archiwalny ze zbiorów OTG z 2010 r. Film dokumentalny przedstawia m. in. wizytę kard. Karola Wojtyły w Ostrowie Wielkopolskim i pielgrzymkę Ojca Świętego w 1997 r. do Kalisza.


Jan Paweł II w Kaliszu

Telewizja kablowa Proart w ramach cyklu „Taśmy wspomnień” wyemitowała materiał z wizyty Ojca Świętego w Kaliszu. Nagranie do obejrzenia w Proarcie 3 kwietnia (czwartek) o godzinie 18:05 oraz 6 kwietnia (niedziela) o godzinie 12.00. Także w tym cyklu wyemitowany został serwis informacyjny z 4 kwietnia 2005 roku – dostępny pod adresem https://tvproart.pl/material/tasmy-wspomnien-wydarzenia-2005-04-04-8779.

Tekst: Jacek Ryczkiewicz

Zobacz również